США посилюють тиск у торговельному протистоянні з Китаєм: із середи набувають чинності нові мита, які стосуватимуться практично всіх категорій імпорту з КНР, зокрема й автомобільної продукції. За ініціативою президента Дональда Трампа, на китайські товари накладуть загальні мита у розмірі 104 відсотків. Такого масштабного тарифного навантаження не застосовували ще до жодного з провідних світових економічних партнерів США. Сам Трамп заявив, що готовий укласти угоду з Пекіном, якщо ті запропонують прийнятні умови. Однак, за словами американського лідера, «дзвінка з Китаю поки що не було».
Поточна хвиля ескалації почалася на початку квітня, коли США оголосили про додаткові 34-відсоткові тарифи на тлі вже чинних 20 відсотків. У відповідь Китай ввів дзеркальні мита, що й стало приводом для обіцянки Трампа підвищити їх ще на 50 відсотків. Загальна ставка, що набула чинності цього тижня, стала рекордною. У Пекіні це розцінили як «відкритий шантаж» і запевнили, що готові до затяжного протистояння. У заяві МЗС КНР підкреслено, що країна «не дозволить диктувати умови» і готова «боротися до кінця».
Наразі Сполучені Штати активно проводять переговори з іншими партнерами, включно з Японією та Південною Кореєю. Як зазначають у Білому домі, саме вони, а не Китай, зараз становлять більший інтерес для американської адміністрації. Уряд США також активно працює над новими двосторонніми торговельними угодами, покликаними компенсувати можливу втрату китайського імпорту.
Особливої уваги ця ситуація набула на тлі звернень Ілона Маска до адміністрації Трампа з проханням пом'якшити митну політику. Як повідомляє The Washington Post, глава Tesla неодноразово закликав президента скасувати або переглянути тарифи, які, на його думку, шкодять американській індустрії високих технологій. Проте спроби Маска не дали результатів, що, на думку деяких експертів, може свідчити про погіршення особистих стосунків між ним і президентом.
На тлі загострення тарифної війни світові ринки відреагували стрімким падінням, а акції американських технологічних компаній, включно з Tesla, опинилися під тиском. Учасники ринку чекають на подальші заяви з обох боків, але станом на сьогодні сторони займають непримиренні позиції.