Нафтогазова асоціація України (НАУ) закликала прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля заборонити імпорт нафтопродуктів російського походження і запровадити кримінальну відповідальність для посадовців, які сприяли або допустили ввезення на митну територію України російського пального. Про це йдеться в офіційному листі-зверненні НАУ до прем'єра.
«Нафтогазова асоціація висловила серйозне занепокоєння загрозою стабільності українського ринку пального, що створюється збільшенням імпорту автогазу й дизпального невизначеного (ймовірно російського) походження. Адже це призведе до знищення диверсифікованої системи постачань моторних палив і підриву енергетичної безпеки країни», - йдеться у повідомлені.
Зазначається, що повномасштабна війна Росії проти України призвела до побудови повністю нового ринку пального з заміною російських і білоруських нафтопродуктів постачаннями з Європи й низки інших країн.
«Цей новий ринок було побудовано за лічені тижні під час постійних обстрілів, неналагодженої логістики й неготовності європейського ринку до настільки високого попиту. Ринок побудовано завдяки сміливості наших громадян, злагодженій роботі уряду, стійкості українського бізнесу й допомозі європейських партнерів», - кажуть у НАУ.
Однак російське пальне знову загрожує стабільності українського ринку. За оцінками Консалтингової групи «А-95», частка постачань автогазу, з ознаками вмісту російського ресурсу, вже перевищила 50% загальних обсягів імпорту за рахунок цінового демпінгу. Це економічно унеможливлює імпорт неросійського автогазу, що вже призвело до критичного скорочення його постачань.
Аналогічні процеси відбуваються й на ринку дизельного пального (ДП). Потік ресурсу сумнівного походження активізувався після 5 лютого, коли набуло чинності європейське ембарго на імпорт російських нафтопродуктів. Дисконти на російське пальне сягають $200/т, або 25% від альтернативних варіантів, що спонукає багато несумлінних трейдерів шукати шляхи для його постачання в Україну.
НАУ пропонує вжити комплексних заходів для забезпечення енергетичної безпеки країни, а саме:
«З початком російського вторгнення український уряд і оператори паливного ринку спільними зусиллями зробили неможливе - оперативно розвернули ринок нафтопродуктів на 180 градусів і повністю позбулись постачань пального з країни-агресора. Україна не може собі дозволити втратити цей здобуток», - підсумували в профільному об'єднанні.